| Name | Sewage Dryer |
|---|---|
| Application | Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing, Dry Wet Material, Drying Material |
| Voltage | Client Local Standard |
| Power | 3-175kw |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor, Gearbox, PLC, Engine, Pressure Vessel |
| Voltage | 220-450V |
|---|---|
| Material | SUS304, SUS316L,Customized |
| Capacity | 100-1000kg/h |
| Heating Source | Steam/Electricity/Thermal Oil |
| Control System | PLC/Manual |
| Voltage | Customization, 220v-450v |
|---|---|
| Power | Customization |
| Material | SUS304, SUS304L, SUS316, SUS316L, Ti, Other, SS304, SS316L, Titanium, Hastelloy, PTFE Lined |
| After-sales Service Provided | Online Support, Video Technical Support |
| Heating Source | Electricity/ Natural Gas |
| Type | Industrial Flash Dryer |
|---|---|
| Application | Inorganic Salt,Organic Chemical Raw Materials,Agrochemicals,Dyestuff Pigment,Catalyst,Pharmaceutical |
| Power | Depand On The Model |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220v-450v |
| Type | Flash Dryer Machine |
|---|---|
| Application | Inorganic Salt,Organic Chemical Raw Materials,Agrochemicals,Dyestuff Pigment,Catalyst,Pharmaceutical |
| Voltage | 220v-450v |
| Power | Depand On The Model |
| Warranty | 1 Year |
| Model | Customized |
|---|---|
| Capacity | 1.5~500kg/Batch (Customized) |
| Size Of Granules | 20~80 Meshes |
| Power Source | 220V/ 380V/ 400V/ 415V/ 440V (50Hz/ 60Hz) |
| Control System | Button Type Or Touch Screen |
| Features | Fast, Easy Operation, Clean, Even Uniformity |
|---|---|
| Container Volume | 12L-2500L |
| Steam Consumption | 12-800kg/H |
| Efficiency | Over Than 99% |
| Voltage | 220V-450V |
| Power | Customized According To Customer Needs |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Core Components | Motor, Gearbox |
| Heating Method | Coal/natural Gas/biomass/petroleum |
| Temperature Range | 200-1100 |
| Power Of Fan | 3-45 (Kw) |
|---|---|
| Steam Pressure | 0.3-0.6Mpa |
| Temperature | Room Temperature-120℃ (adjustable) |
| Defects Liability Period | 12 Month After Installation Or 18 Months Since BL Date |
| Field | ≥99% |
| Type | Flash Dryer Machine |
|---|---|
| Application | Inorganic Salt,Organic Chemical Raw Materials,Agrochemicals,Dyestuff Pigment,Catalyst,Pharmaceutical |
| Voltage | 220v-450v |
| Power | Depand On The Model |
| Warranty | 1 Year |