| Type | Spray Drying Equipment |
|---|---|
| Application | Medicine Processing, Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing |
| Condition | New |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | Melton |
| Name | Industrial Centrifugal Spray Dryer |
|---|---|
| Application | Medicine Processing, Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing, Chemicals Processing |
| Warranty | 1 Year |
| Raw Material | Multiple Material |
| After-sales Service Provided | Online Support, Video Technical Support, Free Spare Parts, Field Installation, Commissioning And Training, Field Maintenance And Repair Service |
| Name | Dairy Spray Dryer |
|---|---|
| Voltage | 220-450V |
| Warranty | 1 Year |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor, Gearbox, PLC, Engine, Pressure Vessel, Other |
| Heating Method | Electric Heating |
| Material | SUS304, SUS316L,Customized |
|---|---|
| Size | Customized |
| Heating Source | Elecric,Stream+Elecric And Oil Fuel ,Gas Fuel ,Hot Air Furnace |
| Control System | PLC/Manual/Semi-Automatic |
| Voltage | 220V/380V/415V/440V |
| Voltage | 220V/380V/415V/440V |
|---|---|
| Power | 2-30kw |
| Size | Customized |
| Weight | Customized |
| Warranty | 1 Year |
| Size | Customized |
|---|---|
| Voltage | 220V/380V/415V/440V |
| Control System | PLC/Manual/Semi-Automatic |
| Temperature Control Range | 20-300℃ |
| Heating Source | Elecric,Stream+Elecric And Oil Fuel ,Gas Fuel ,Hot Air Furnace |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Powder Spray Drying |
| After Warranty Service | Video Technical Support, Online Support, Spare Parts, Field Maintenance And Repair Service |
| Power Supply | AC380V/AC220V 50Hz, 3phases |
| Heating Source | Electricity/ Natural Gas |
| Voltage | 220-450V |
|---|---|
| Applicable Industries | Pharmaceutical Industry |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC |
| Evaporation Capacity(kg/h) | 1500-2000ml/h |
| Heating Method | Electric Heating |
| Product Name | Medicine Extract Centrifugal Spray Dryer |
|---|---|
| Machine Condition | New |
| Application | Food, Medicine And Other Industries |
| Components | The Host, Air Filter, Hot Air Distributor, Material Liquid Atomizer, Powder Catcher, Instrument Control And Other Parts |
| Materials | Various Materials Are Available |
| Size | Customized |
|---|---|
| Power | Customized |
| Capacity | 100-1000ml/h |
| Heating Source | Elecric,Stream+Elecric And Oil Fuel ,Gas Fuel ,Hot Air Furnace |
| Material | SUS304, SUS316L,Customized |