| Voltage | 220V |
|---|---|
| Product Name | Laboratory Spray Dryer |
| Temperature Control | Digital Display |
| Size | Customized |
| Material | SUS304, SUS316L,Customized |
| Product Name | Laboratory Spray Dryer |
|---|---|
| Temperature Control | Digital Display |
| Capacity | 100-1000ml/h |
| Power | Customized |
| Voltage | 220V |
| Name | Spray Dryer Tower |
|---|---|
| Voltage | Customization, 220v-450v |
| Power | Customization |
| Warranty | 1 Year |
| Material | SUS304, SUS304L, SUS316, SUS316L, Ti, Other, SS304, SS316L, Titanium, Hastelloy, PTFE Lined |
| Material | SUS304, SUS316L,Customized |
|---|---|
| Temperature Control Range | 20-300℃ |
| Capacity | 100-1000kg/h |
| Power | 2-30kw |
| Heating Source | Design For Different Country |
| Heating Source | Elecric,Stream+Elecric And Oil Fuel ,Gas Fuel ,Hot Air Furnace |
|---|---|
| Control System | PLC/Manual/Semi-Automatic |
| Capacity | 100-1000kg/h |
| Power | 2-30kw |
| Temperature Control Range | 20-300℃ |
| Application | Medicine Processing, Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing, Chemicals Processing |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor, Gearbox, Other, PLC, Engine, Pressure Vessel |
| Advantage | Energy Conservation |
| After-sales Service Provided | Online Support, Video Technical Support, Free Spare Parts, Field Installation, Commissioning And Training, Field Maintenance And Repair Service |
| Application | Medicine Processing, Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing, Chemicals Processing |
|---|---|
| Voltage | 220-450V |
| Warranty | 1 Year |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor, Gearbox, Other, PLC, Engine, Pressure Vessel |
| After-sales Service Provided | Online Support, Video Technical Support, Free Spare Parts, Field Installation, Commissioning And Training, Field Maintenance And Repair Service |
| Type | Spray Drying Equipment |
|---|---|
| Application | Medicine Processing, Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing |
| Voltage | 380V/customized |
| Power | 18kw |
| Key Selling Points | Easy To Operate |
| Type | Spray Drying Equipment |
|---|---|
| Application | Medicine Processing, Chemicals Processing, Plastics Processing, Food Processing |
| Brand Name | Melton |
| Voltage | 220-450V |
| Dimension(L*W*H) | 650*500*1550 ( Mm ) |
| Name | Spray Drying Chambers |
|---|---|
| Voltage | 220V/380V |
| Core Components | Bearing, Pump, Gear, Motor, Gearbox, PLC, Engine, Pressure Vessel, Other |
| Heating Method | Electric Heating/Steam,Others |
| After-sales Service Provided | Online Support, Video Technical Support, Free Spare Parts, Field Installation, Commissioning And Training, Field Maintenance And Repair Service |